Wyniki

Znaleziono 5 wyników wyszukiwania hasła: analiza empiryczna

Levent Şahin, Dilek Kutluay Şahin (2020/6, Miscellanea, s. 907)

Wpływ zastosowania robotów przemysłowych na eksport krajów europejskich – analiza empiryczna

W artykule badana jest za pomocą zestawu równań ekonometrycznych zależność między wielkością eksportu a liczbą robotów przemysłowych w wybranych krajach europejskich. Wykorzystano tu dostępne dane panelowe z okresu 2006–2018 obejmujące następujące kraje: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry (...)


Piotr Krajewski (2019/3, Artykuły, s. 273)

Dekompozycja oddziaływania wydatków rządowych na PKB w Polsce

Za pomocą strukturalnego modelu wektorowej autoregresji SVAR porównano skuteczność różnych kategorii wydatków rządowych w stymulowaniu koniunktury w gospodarce polskiej. Analiza empiryczna została wykonana na danych kwartalnych z okresu 2002–2017. Wyniki badania empirycznego pokazują, że zgodnie z przesłankami teoretycznymi spośród analizowanych kategorii budżetowych najsilniej i (...)


Li Sheng, Tao Li, Jie Gao (2019/2, Miscellanea, s. 243)

Effects of Foreign Capital on Tourism: Evidence from Macao and Hong Kong

Chociaż większość ekonomistów broni tezy o pozytywnym wpływie inwestycji zagranicznych na rozwój turystyki, wiele prac z zakresu geografii turystyki przedstawia różne poglądy na temat wpływu inwestycji zagranicznych na gospodarkę krajów docelowych. Za pomocą prostego modelu analitycznego autorzy pokazują, że efekty międzynarodowej mobilności kapitału zależą w dużym stopniu od rozmiarów i (...)


Piotr Misztal (2014/3, Artykuły, s. 397)

Zjawisko uporczywości (inercyjności) inflacji w Polsce

Celem artykułu jest analiza zjawiska uporczywości (inercyjności) inflacji w gospodarce Polski. Uporczywość inflacji oznacza silną dodatnią zależność między inflacją z bieżącego okresu i okresów poprzedzających. Powoduje to trudności w hamowaniu inflacji po okresie jej przyspieszonego wzrostu, a niezbędne dostosowania trwają dłużej i powodują większą zmienność produkcji i zatrudnienia (...)


Natalia Nehrebecka (2011/2, Artykuły, s. 235)

Przejście do statusu zatrudnionego na pełny etat: analiza empiryczna z wykorzystaniem dwurównaniowego i trójrównaniowego modelu probitowego z endogenicznym przełączaniem

W artykule na podstawie danych pochodzących z panelu CHER dokonano badanie przejść osób w wieku od 20 do 65 roku życia do statusu zatrudnionego na cały etat na rynku pracy w Polsce. Zastosowanie danych panelowych pozwoliło prześledzić ruchy tej samej jednostki na przestrzeni czasu, dzięki czemu można było odpowiedzieć na pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo wejścia do badanego statusu na (...)




....